Težak poraz u posljednjoj utakmici u 2015. godini (5:1)

Težak poraz u posljednjoj utakmici u 2015. godini (5:1)

U posljednjem, 15., susretu jesenjeg dijela prvenstva, FK Klis teško je poražen na gostovanju u Blagaju. Iako je naš klub imao prednost poslije prvih 45 minuta igre (0:1), u nastavku je uslijedio neobjašnjiv pad u igri i novi gostujući posrtaj (5:1).

I prije samog početka susreta Macić se susreo s velikim problemima, s obzirom da na raspolaganju nije imao tri člana prve postave: golmana Dinu Kovačevića, štopera Elvedina Šehića te prvog kapitena Adisa Padalovića, koji su bili opravdano odustni. Bez obzira na to, FK Klis je dobro “izgledao” najvećim dijelom prvog poluvremena, iako su igrači Blagaja stvorili više konkretnih šansi. Nakon uvodnog ispitivanja snaga, najbolji igrač Blagajaca Cerovina u 15. minuti propustio je izglednu priliku, a pet minuta kasnije neprecizan je bio i Marić, koji je oprobao udarac iz slobodnog udarca iz velike udaljenosti. Naši fudbaleri su prvi put priprijetili u 23. minuti, kada je Kudra pokušao iz slobodnjaka s lijeve strane. Ipak, dobro postavljeni Krvavac zaustavio je pokušaj najboljeg Klisovog strijelca u dosadašnjem dijelu sezone. Međutim, najveće uzbuđenje dotadašnjeg toka susreta desilo se u 25. minuti, kada su Klisovi veznjaci uposlili Šimunovića, koji vara svoje čuvare i odlično šutira, ali je lopta, koju je na putu do gola dotakao i spomenuti Krvavac, pogodila stativu. Sličnu je situaciju imao i Cerovina 10-ak minuta kasnije, ali je njegov pokušaj završio malo pored gola mladog Padalovića, koji se istakao u 40. minuti, odbranivši veoma opasan udarac domaćih fudbalera. I kada se činilo da će se na odmor otići s nepopularnih 0:0, naš defanzivac Brkić odlično se snašao i lobovao Krvavca te postavio rezultat prvog dijela utakmice – 0:1.

Iako je na poluvremenu “pao” dogovor da će dati sve od sebe kako bi sačuvali navedeni rezultat i na sjajan način zatvorili jesenji dio prvenstva Druge lige FBiH – Jug, izabranici Šefke Macića u drugom su poluvremenu izgledali neprepoznatljivo, što je Blagaj iskoristio na odličan način. Poslije nekoliko nerealizovanih šansi, u 54. minuti je Brkić u kaznenom prostoru nepropisno zaustavio Cerovinu, koji je bio precizan s bijele tačke i donio poravnanje svojoj ekipi (1:1). Potom je uslijedilo sedam “crnih” minuta, u kojima je FK Klis primio čak tri pogotka. Redom su pogađali Količić (58’), Husić (64’) i Cerovina (65’). Jednostavno, našim fudbalerima u drugom dijelu susreta ništa nije polazilo za nogom, što se odnosilo i na realizaciju tek nekoliko stvorenih prilika. Čukle, Bitevija i Šimunović nisu bili dovoljno prisebni u nekoliko navrata, a tačku na “i” stavio je Jašarević u 80. minuti, postavivši konačnih 5:1.

Bio je ovo najubjedljiviji poraz našeg kluba u dosadašnjem dijelu sezone, ali se FK Klis, ipak, zadržao na sedmoj poziciji, gdje će provesti zimsku pauzu, koja će trajati nekoliko mjeseci. Ako se može izdvojiti nešto pozitivno iz današnjeg susreta, onda je to podatak da je žuti karton zaradio samo Elmedin Padalović, koji je, spomenut ćemo i to, zbog povrede susret napustio u 30. minuti. Dakle, niti jedan igrač neće zbog suspenzije biti nedostupan za derbi utakmicu prvog kola proljetnog dijela prvenstva Druge lige FBiH – Jug, kada će FK Klis gostovati konjičkom Igmanu.

55 Komentara

  • blog here

   31. Januara 2018.

   I simply want to tell you that I am just beginner to weblog and truly liked you're web page. Probably I’m want to bookmark your site . You amazingly come with amazing article content. Thanks for sharing your blog site.

   Reply
  • modern technology

   5. Februara 2018.

   Hiya, I'm really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is actually irritating. A good site with exciting content, that's what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

   Reply
  • dubturbo

   6. Februara 2018.

   I am unsure where you are getting your information, but really good topic. I have to spending some time studying even more or understanding a lot more. Thank you for wonderful facts I was in search of this content for my goal. https://www.youtube.com/watch?v=74A-RD7spNY

   Reply
  • Fashion

   7. Februara 2018.

   F*ckin’ amazing issues here. I'm very glad to peer your post. Thanks a lot and i am taking a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

   Reply
  • Fashion

   7. Februara 2018.

   Hiya very nice website!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am satisfied to find so many helpful information here in the submit, we'd like work out extra strategies in this regard, thanks for sharing.

   Reply
  • lifestyle news

   8. Februara 2018.

   My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

   Reply
  • dessert recipes

   8. Februara 2018.

   It's appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

   Reply
  • art and design

   8. Februara 2018.

   It¡¦s really a great and useful piece of info. I¡¦m happy that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

   Reply
  • business intelligence

   8. Februara 2018.

   Terrific paintings! That is the type of information that are meant to be shared around the internet. Shame on the search engines for now not positioning this put up higher! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

   Reply
  • asian music

   8. Februara 2018.

   Wonderful website. Lots of helpful info here. I¡¦m sending it to several buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you for your sweat!

   Reply
  • Smartphone

   8. Februara 2018.

   Nice post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Extremely useful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

   Reply
  • homes

   8. Februara 2018.

   Hiya, I am really glad I've found this info. Today bloggers publish only about gossips and web and this is really frustrating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

   Reply
  • used cars

   8. Februara 2018.

   It¡¦s actually a nice and useful piece of info. I am glad that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

   Reply
  • arcade games

   8. Februara 2018.

   Thank you a lot for sharing this with all folks you actually realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We could have a hyperlink exchange agreement between us!

   Reply
  • Home Improvement

   8. Februara 2018.

   Very interesting details you have mentioned , thanks for posting . “Whatever we conceive well we express clearly, and words flow with ease.” by Nicolas Boileau.

   Reply
  • News

   9. Februara 2018.

   Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

   Reply
  • News

   9. Februara 2018.

   Some really superb posts on this website , thanks for contribution.

   Reply
  • News

   10. Februara 2018.

   Thanks a lot for providing individuals with a very memorable opportunity to read critical reviews from this website. It really is very brilliant and as well , packed with a great time for me and my office acquaintances to search the blog no less than 3 times per week to read the new guidance you will have. And indeed, I'm so usually motivated with your perfect techniques you give. Certain 2 tips in this post are indeed the simplest we've had.

   Reply
  • News

   10. Februara 2018.

   Excellent site. Plenty of useful information here. I'm sending it to several buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thanks to your sweat!

   Reply
  • News

   11. Februara 2018.

   I simply couldn't go away your site before suggesting that I really loved the usual information an individual supply to your guests? Is gonna be back frequently to investigate cross-check new posts.

   Reply
  • Fashion

   11. Februara 2018.

   Some really wonderful articles on this site, regards for contribution. “A conservative is a man who sits and thinks, mostly sits.” by Woodrow Wilson.

   Reply
  • News

   12. Februara 2018.

   Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

   Reply
  • News

   12. Februara 2018.

   I have recently started a website, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “‘Tis our true policy to steer clear of permanent alliances with any portion of the foreign world.” by George Washington.

   Reply
  • News

   13. Februara 2018.

   I’m not sure where you're getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

   Reply
  • News

   13. Februara 2018.

   I like this website so much, saved to my bookmarks. “Respect for the fragility and importance of an individual life is still the mark of an educated man.” by Norman Cousins.

   Reply
  • Fashion

   14. Februara 2018.

   Thank you for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I'm impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect web-site.

   Reply
  • Home Improvement

   14. Februara 2018.

   As soon as I detected this web site I went on reddit to share some of the love with them.

   Reply
  • Home Improvement

   15. Februara 2018.

   I've been browsing online greater than 3 hours as of late, but I by no means found any interesting article like yours. It's pretty value sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net shall be much more helpful than ever before. “It's all right to have butterflies in your stomach. Just get them to fly in formation.” by Dr. Rob Gilbert.

   Reply
  • Home Improvement

   15. Februara 2018.

   I have recently started a site, the info you offer on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “Character is much easier kept than recovered.” by Thomas Paine.

   Reply
  • News

   16. Februara 2018.

   Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

   Reply
  • home improvement stores

   16. Februara 2018.

   I'm commenting to make you know of the outstanding discovery my cousin's girl went through reading yuor web blog. She figured out such a lot of pieces, which include how it is like to have an incredible teaching nature to let a number of people completely have an understanding of selected complicated things. You truly did more than our own desires. Thank you for presenting these necessary, healthy, informative as well as unique guidance on the topic to Emily.

   Reply
  • Home Improvement

   16. Februara 2018.

   Somebody necessarily help to make seriously posts I might state. That is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this actual post incredible. Wonderful job!

   Reply
  • Home Improvement

   17. Februara 2018.

   What i do not realize is actually how you are now not really a lot more well-preferred than you might be now. You are so intelligent. You realize therefore significantly with regards to this subject, produced me in my view believe it from so many varied angles. Its like men and women are not involved unless it's one thing to do with Lady gaga! Your individual stuffs great. At all times care for it up!

   Reply
  • salmon recipe

   17. Februara 2018.

   Needed to create you a little bit of remark to help thank you yet again on your spectacular strategies you've contributed on this website. This has been simply surprisingly generous of you to make unhampered what exactly a lot of people would have supplied as an e book to end up making some dough for their own end, most notably given that you could possibly have done it if you considered necessary. These solutions also acted as the easy way to be aware that the rest have similar dream similar to my very own to realize much more with respect to this issue. I think there are several more pleasurable sessions up front for individuals who discover your site.

   Reply
  • hud homes for sale

   17. Februara 2018.

   Hello. impressive job. I did not expect this. This is a impressive story. Thanks!

   Reply
  • ultrasound

   17. Februara 2018.

   Hello my friend! I want to say that this article is amazing, great written and include approximately all vital infos. I would like to see extra posts like this .

   Reply
  • travel agency

   17. Februara 2018.

   Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

   Reply
  • flight discount

   17. Februara 2018.

   I¡¦ve learn several good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you put to create such a magnificent informative web site.

   Reply
  • social security administration

   17. Februara 2018.

   Hi there, I found your blog by the use of Google even as searching for a related subject, your web site got here up, it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

   Reply
  • Health

   17. Februara 2018.

   I want to express some appreciation to this writer for rescuing me from such a issue. Right after checking through the the net and obtaining solutions that were not beneficial, I thought my entire life was gone. Being alive without the approaches to the problems you've resolved as a result of your post is a critical case, and those that might have badly damaged my entire career if I hadn't come across your blog. The know-how and kindness in controlling all the things was valuable. I don't know what I would've done if I had not discovered such a thing like this. I can at this moment relish my future. Thank you very much for this specialized and results-oriented guide. I will not think twice to propose your blog to any person who wants and needs guidelines on this situation.

   Reply
  • Home Improvement

   18. Februara 2018.

   Thank you, I've recently been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I've came upon so far. But, what about the conclusion? Are you positive concerning the source?

   Reply
  • furtdsolinopv

   19. Februara 2018.

   It's really a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

   Reply
  • Fashion

   19. Februara 2018.

   You could definitely see your skills in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart. “Experience is a good school, but the fees are high.” by Heinrich Heine.

   Reply
  • Web Design

   19. Februara 2018.

   Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I'm impressed by the details that you've on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just couldn't come across. What a great web-site.

   Reply
  • Fashion

   19. Februara 2018.

   I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

   Reply
  • tech

   20. Februara 2018.

   Usually I don't read post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great article.

   Reply
  • vacation

   20. Februara 2018.

   Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all important infos. I¡¦d like to see more posts like this .

   Reply
  • gadget

   20. Februara 2018.

   Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

   Reply
  • automaker

   20. Februara 2018.

   I want to express my gratitude for your generosity in support of individuals that have the need for help on that question. Your personal commitment to getting the solution up and down appeared to be extremely effective and has continuously encouraged men and women like me to realize their ambitions. Your amazing helpful information signifies this much to me and especially to my colleagues. Thanks a lot; from all of us.

   Reply
  • Home Improvement

   20. Februara 2018.

   I really appreciate this post. I've been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

   Reply
  • Home Improvement

   20. Februara 2018.

   I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

   Reply

Ostavi komentar