Pobjeda za lidersku poziciju (0:3)

Nakon što je utakmica 1. kola Druge lige FBiH – Jug, protiv NK Sloga Ljubuški, registrovana službenim rezultatom (3:0) u korist našeg kluba, zbog nedolaska gostujuće ekipe, FK Klis jučer je gostovao u Grudama te ostvario prvu gostujuću ligašku pobjedu poslije čak 1 037 dana. Pogotke u ubjedljivoj pobjedi ekipe Adisa Padalovića postigli su Kudra, Šimunović i rezervista Kovačević A.

Iz 10-ak uvodnih minuta prvog poluvremena gotovo da se ništa ne može izvdojiti, s obzirom da se igralo uglavnom na sredini terena. Ipak, zanimljive situacije koje su uslijedile omogućile su da 50-ak okupljenih gledatelja posmatra poprilično sadržajno prvo poluvrijeme. Igrala se 11. minuta kada je zaprijetio Kudra, a pet minuta kasnije i Šimunović, no domaći golman Bracić u oba slučaja bio je na visini zadatka. Potom je uslijedio period dominacije Gruđana, no iz istog domaći igrači nisu uspjeli postići pogodak. Igrala se 19. minuta kada jedan gostujući fudbaler nije iskoristio “čistu” šansu poslije greške Klisovog štopera Šehića, a četiri minute kasnije istakao se jučer odlično raspoloženi golman Kovačević. Priprijetili su domaći i u 25. minuti, ali ponovo bez uspjeha. Nakon slobodnog udarca, s oko 25 metara, koji je dosuđen u 29. minuti, Kudra je na muke stavio domaćeg golmana, koji loptu krajnjim naporom izbija u korner. 32. minutu obilježio je fantastičan prodor domaćeg desnog beka Ljubića, koji je pretrčao četiri gostujuća fudbalera, ali mu je nedostajalo koncentracije u završnici i propala je još jedna odlična šanse da Grude dođu do vodstva. I četiri minute kasnije je Klis imao dosta sreće, s obzirom da je spomenuti Kovačević fantastičnom intervencijom zaustavio još jedan pokušaj domaćih.

Kao i obično, po nepisanom fudbalskom pravilu, kazna za propuštene prilike stigla je u 43. minuti. Čukle se odlično zagradio i sačuvao loptu među dva gostujuća defanzivca te centrirao za Kudru, koji pogađa za erupciju oduševljenja svojih saigrača. Međutim, samo minutu kasnije je ekipa Zorana Bubala propustila odličnu šansu da stvari vrati na početak. Jedan domaći igrač je krenuo u “jedan na jedan” situaciju s Kovačevićem, ali ga sustiže Padalović E. i izbija loptu u korner. Domaći su tražili najstrožiju kaznu, ali se glavni sudac Marko Zelenika nije oglasio pa se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 0:1.

U prvih 20-ak minuta drugog poluvremena Grude su stvorile čak četiri “čiste” situacije pred Klisovim golom. Najbliži pogotku bili su iz prve prilike, iz 51. minute, kada je prečka, nakon što je Kovačević dirao loptu, spasila našu ekipu. Ostale prilike Gruđani su stvorili u 54., 60. i 66. minuti, ali je golman FK Klis držao svoju ekipu u životu. Međutim, Šimunović u 68. minuti odlično koristi loptu poslanu u prostor te matira Bracića za “ugodnih” 0:2. Do kraja susreta je Čukle u dva navrata propustio priliku da poveća vodstvo svoje ekipe, dok je Kovačević ubilježio još jednu fantastičnu odbranu u 88. minuti. I kada se činilo da će susret završiti rezultatom 0:2, Čukle koristi neopreznost domaćeg golmana te loptu izbija do rezerviste Amara Kovačevića, kojem nije bilo teško pogoditi za konačnih 0:3.

HNK Grude se zahvaljujemo na korektnom ponašanju tokom jučerašnjeg susreta, a sve svoje navijače i sportske prijatelje pozivamo da podrže FK Klis u nedjeljnoj utakmici 3. kola protiv NK Cim (16:30 sati). Poslije dvije pobjede od po 3:0 naš klub se nalazi na čelu Druge lige FBiH – Jug, što je sjajna pozivnica da u nedjelju budete na tribini stadiona Seid Padalović u Buturović – Polju.