3 060 posjeta na utakmicama FK Klis u sezoni 2016/17

3 060 posjeta na utakmicama FK Klis u sezoni 2016/17
  • Sadržano u

Proteklog vikenda spuštena je zavjesa na sezonu Druge lige FBiH – Jug koja će u historiji našeg kluba ostati upisana kao najuspješnija ikada. Naime, FK Klis je završio na petoj poziciji, s 50 osvojenih bodova i razlikom golova 68:27, a danas smo došli do još jednog podatka na koji možemo biti izuzetno ponosni.

Naime, nakon što je tu „titulu“ osvojio i na kraju prvog dijela sezone, FK Klis je sezonu 2016/17 okončao na prvom mjestu liste najgledanijih klubova! Da, dobro ste pročitali. Buturović – Polje, od oko 350 stanovnika, i veliki broj klišanskih okolnih sela, kao i određen broj ljudi koji svakog drugog vikenda dolaze iz Konjica kako bi pratili Klub na domaćim utakmicama uspjeli su pozicionirati FK Klis ispred gradova poput Posušja, Konjica, Livna, Prozora, Kupresa, Jablanice, Ljubuškog, Gornjeg Vakufa/Uskoplja, Gruda, Tomislava, Čitluka…

Prema zvaničnim podacima informativnog sistema Comet, koji se zasnivaju na odokativnoj procjeni delegata o broju navijača koji prisustvuju utakmicama ovog ranga takmičenja, stadion Seid Padalović tokom sezone 2016/17 zabilježio je ukupno 3 060 posjeta i to 2 030 u prvoj i 1 030 u drugoj polusezoni. Prvi pratitelj našeg kluba je HŠK Posušje, a Mokri dolac ostao je na 2 610 zabilježenih posjeta, što je ga je svrstalo ispred trećeplasiranog Igmana, kojeg je pratilo 1 830 navijača. „Krug 1 000“ zatvaraju NK Troglav 1918, s 1320, i HNK Rama, s 1 320 zabilježenih posjeta.

Malo ćemo se igrati brojevima i analizirati Klisovu brojku. Ukoliko u obzir uzmemo da je svaki klub Druge lige FBiH – Jug tokom sezone iza nas odigrao 14 domaćih utakmica, doći ćemo do podatka da je FK Klis u prosjeku pratilo nešto više od 280 gledatelja. Ako broj stanovnika mjesnih zajednica Neretvica i Jasenik zaokružimo na 2 700, što je podatak dobiven posljednjim popisom stanovništva Bosne i Hercegovine, to bi značilo da je gotovo svaki deveti stanovnik regije Klisa, od Treboja do Jasenika, svakog drugog vikenda prisustvovao utakmici na stadionu Seid Padalović u Buturović – Polju. Uzimajući u obzir da se radi o trećem rangu takmičenja na nivou Bosne i Hercegovine, navedeni podaci dodatno dobijaju na težini, a nema sumnje da se istih ne bi postidjeli niti pojedini članovi Prve lige FBiH.

Štaviše, našu domaću utakmicu protiv FK Igman Konjic, koja se igrala 1. oktobra 2016. godine, s tribine stadiona Seid Padalović pratilo je više od 700 navijača, dok je utakmici Premijer lige Bosne i Hercegovine između FK Olimpic i NK Široki Brijeg, koja se igrala istog dana, prisustvovalo tek 200 gledatelja. Susret u Buturović – Polju nadmašio je i duel između Krupe i Viteza, koji se također igrao u istog dana i koji je pratilo 450 navijača. Nešto „bolja“ situacija bila je na stadionu Pirota, gdje je susret domaćeg Metalleghea BSI i prvaka Zrinjskog pratilo 500 ljudi.

Još je bitno spomenuti da je utakmica između HŠK Posušje i FK Klis ubjedljivo najposjećenija u cijeloj sezoni Druge lige FBiH – Jug, s obzirom da je susret na Mokrom docu igran 25. septembra prošle godine pratilo čak 850 navijača, iako pojedine procjene da se tog dana na posuškom zelenom dragulju okupilo i znatno više publike.

Sve navedeno nedvojbeno potvrđuje da je klub iz malog i ponosnog Buturović – Polja obilježio sezonu 2016/17 u bosanskohercegovačkim niželigaškim takmičenjima. Bila je ovo sezona u kojoj se za FK Klis čulo i mnogo dalje od Hercegovačko – neretvanskog kantona pa i države Bosne i Hercegovine.

Lista posjećenosti klubova Druge lige FBiH – Jug tokom sezone 2016/17:
1. FK Klis – 3 060 gledatelja;
2. HŠK Posušje – 2 610 gledatelja;
3. FK Igman – 2 380 gledatelja;
4. NK Troglav 1918 – 1 830 gledatelja;
5. HNK Rama – 1 320 gledatelja;
6. HNK Kupres – 960 gledatelja;
7. NK Kamešnica – 930 gledatelja;
8. FK Turbina – 925 gledatelja;
9. NK Cim – 760 gledatelja;
10. NK Sloga Ljubuški – 740 gledatelja;
11. HNK Branitelj – 730 gledatelja;
12. HNK Sloga Gornji Vakuf/Uskoplje – 710 gledatelja;
13. HNK Grude – 650 gledatelja;
14. HNK Tomislav – 630 gledatelja;
15. HNK Brotnjo – 560 gledatelja.

3.685 Komentara