Početak iz snova: Prva pobjeda nad Igmanom u historiji (2:1)!

16. avgust 2015. godine je datum koji će zlatnim slovima ostati upisan u historiju našeg kluba i cijele klišanske regije. Naime, u susretu 1. kola Druge lige FBiH – Jug FK Klis je slavio protiv gradskog rivala Igmana s 2:1, prvi put u klupskoj historiji dugoj 20-ak godina.

Konjičani su u Buturović – Polje stigli kao blagi favoriti, ali su izabranici Šefke Macića pokazali veliki karakter i borbenost te na kraju stigli do zaslužene, historijske pobjede. Uslovi za igru bili su iznimno teški, s obzirom da je najvećim dijelom susreta padala jaka kiša, što se odrazilo i na kvalitet travnjaka. Međutim, prisutni gledatelji ipak su mogli uživati u sjajnoj fudbalskoj predstavi.

Već u drugoj minuti bilježimo prvu priliku. Nakon što ga je proigrao Habibija, Šimunović je, s 10-ak metara, opucao iznad gola. Igmanov odgovor uslijedio je samo dvije minute kasnije, kada je Ćuran iskoristio grešku Brkića i izašao sam na Dinu Kovačevića. Međutim, Klisov golman je sjajnom intervencijom sačuvao svoju mrežu. Minutu kasnije, spomenuti Kovačević zaustavlja još jedan pokušaj gostiju, a nekoliko minuta poslije sjajnu priliku imao je Bitevija na suprotnoj strani. Pokušao je sa 7-8 metara, ali je njegov udarac završio malo pored lijeve stative Pajazitijevog gola. U 24. minuti Konjičani koriste nesporazum defanzivaca domaće ekipe i stižu do prednosti. Pogodio je Zahirović, Igmanovo pojačanje pristiglo iz Turbine u ovom prijelaznom roku.

Primljeni pogodak demoralisao je domaće igrače, koji do kraja poluvremena nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti gostujućem golmanu, dok je Igman, s druge strane, uputio dva ozbiljna pokušaja s vrha kaznenog prostora. Međutim, gosti nisu bili precizni i na odmor se otišlo s rezultatom 0:1.

No, drugo poluvrijeme proteklo je u Klisovoj dominaciji. Izabranici Šefke Macića zaigrali su hrabrije i odlučnije, što se isplatilo u 61. minuti, kada je Šimunović izborio najstrožiju kaznu. Siguran realizator još je jednom bio Kudra. Domaće nije zadovoljio “izboreni” remi te su se u nastavku redale prilike pred gostujućim golom. Dvije minute nakon pogotka, Kudra je pokušao glavom, ali je njegov udarac otišao preko gola. Gosti su prijetili uglavnom preko kontranapada, ali je Kovačević bio veoma siguran.

Konačno, igrala se 88. minuta kada je danas raspoloženi Šimunović primio loptu na desnom krilu, majstorski “umarširao” u loše pokriveni prostor u kaznenom prostoru te proigrao Islamovića, koji matira Pajazitija za erupciju oduševljenja na travnjaku i tribinama. Sasvim sigurno, takvo slavlje nije bilo zabilježeno na stadionu “Seid Padalović”, sve do danas…

Nakon što je sudac odsvirao kraj, slavlje se nastavilo u domaćoj svlačionici, a zatim i u ljetnom klubu Castello u Buturović – Polju.