Povratak Bitevije, debi Makana, susret bez kartona

Osim nova tri boda, današnja utakmica protiv Sloge Gornji Vakuf/Uskoplje (3:0) donijela je još mnogo lijepih stvari za naš klub.

Svakako, najznačajnija vijest je povratak Samira Bitevija, koji se povrijedio u utakmici protiv Turbine, nakon čega je propustio šest utakmica. Iako se njegov povratak očekivao ranije, Klub, kao ni sam Bitevija, nije želio rizikovati pa je odlučeno da će najbolji igrač u historiji našeg kluba zaigrati kada bude 100% spreman.

Nakon što je učestvovao u redovnom trenažnom procesu tokom tekuće sedmice, trener Šefko Macić odlučio ga je uvrstiti u sastav za današnju utakmicu. Susret je započeo na klupi, a u igru je ušao početkom drugog poluvremena. Njegovi prvi kontakti s loptom su pokazali da je povreda stvar prošlosti, a u 57. minuti je iskoristio nesporazum gostujućeg defanzivca i golmana Kalema te postigao drugi pogodak na utakmici za FK Klis. U 79. minuti je ubilježio asistenciju, nakon što je odlično poslao pas za Šimunovića, kojem nije bilo teško pogoditi iz veoma dobre situacije. Osim gola i asistencije, Bitevija je imao još nekoliko sjajnih poteza, driblinga, proigravanja, što je publika na stadionu “Seid Padalović” u nekoliko navrata pozdravila gromoglasnim aplauzom.

Bez sumnje, povratak sjajnog ofenzivca dodatno će ojačati našu ekipu u dvije preostale utakmice jesenjeg dijela prvenstva, s obzirom da se radi o igraču koji je, samo jednim potezom, u stanju odlučiti ishod svakog susreta.

Druga pozitivna stvar je debi Adija Makana pred domaćom publikom. Nakon što mu je istekla šestomjesečna suspenzija, koju je zaradio igrajući za Turbinu, ovaj 24-godišnji fudbaler, koji može igrati na pozicijama štopera i zadnjeg veznog, za FK Klis je debitovao na gostovanju u Livnu (0:0). I danas mu je Macić povjerenje ukazao od samog početka, stavivši ga na poziciju zadnjeg veznog, a on se odužio bespoštednom borbom i nizom odličnih poteza. Kao i u slučaju Bitevije, domaći navijači u nekoliko navrata su velikim aplauzom “počastili” Makana. Činjenica je da je on još uvijek u procesu prilagodbe na novu sredinu, ali je jasno da se radi o igraču koji će predstavljati veliko pojačanje za FK Klis.

Naravno, ne treba zapostaviti ni odličan rad naših defanzivaca, zahvaljujući kojima je povratnik među stative Dino Kovačević svoju mrežu netaknutom sačuvao u posljednjih 180 minuta, tj. na spomenutom gostovanju kod Troglava 1918 (0:0) i današnjoj pobjedi nad Slogom (3:0). S obzirom da smo u prvih 11 kola, ne računajući pobjedu nad Grudama (0:3), koja nam je dodijeljena odlukom nadležnih organa Saveza, u svakom susretu primili barem po jedan gol, ovo je podatak vrijedan pažnje.

I na kraju ćemo istaknuti podatak da naši fudbaleri nisu dobili niti jedan žuti karton u današnjem susretu. I gostovanje u Livnu također se može okarakterisati uspješnim kada je ovaj segment u pitanju, s obzirom da je “požutio” samo Makan.